You are here:  / Kabotaż na busa / Samochody / Wycieraczki obiektowe / Transport morski

Transport morski

post by related

related post

Transport morski – zalety i wady

Jedną z najstarszych form transportu jest transport drogą morską. Zanim powstały samochody, samoloty, koleje czy rurociągi, już przewożono różne materiały właśnie statkami – z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Oczywiście dzisiejszy transport morski nie przypomina tego sprzed lat – został bowiem bardzo unowocześniony i dopracowany – jednak mimo to wciąż, podobnie zresztą jak każda pozostała forma transportu, nie jest on doskonały. Z drugiej strony niektóre ładunki można przetransportować wyłącznie tak. Dlatego warto wiedzieć, jakie są zalety i wady transportu morskiego.

Jeśli chodzi o zalety, do najważniejszych z nich należy z pewnością taniość, zwłaszcza gdy uwzględnimy rozmiar załadunku (zazwyczaj duży) i porównamy cenę za jego transport z transportem np. lądowym. Po drugie – transport morski nie stawia właściwie żadnych ograniczeń co do rodzaju towaru. Dalej: jest to transport na duże odległości, powodujący małe zagrożenie i generujący małe zanieczyszczenie środowiska (oczywiście wykluczając przypadki katastrof, kiedy to zanieczyszczenie może być bardzo duże).

Do wad transportu morskiego należy natomiast powolność, ograniczona ilość szlaków, duża zależność od warunków atmosferycznych, konieczność dokonywania przeładowań, mała ochrona ładunków nieodpornych na deszcz i wodę oraz konieczność istnienia odpowiedniej infrastruktury (czyli portów). Jeszcze raz jednak: niektóre ładunki można przetransportować wyłącznie tak, dlatego – zwłaszcza dla tych najcięższych – po prostu nie ma dziś lepszej alternatywy.

Inne wpisy o transporcie oraz motoryzacji:

Transport morski
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)
Slowa kluczowe: zerwany triceps, vetrex okna bielsko biała, balayage kraków, Gniewiński portal, certyfikat flange fitter, osb stopfire, docieplenie granulatem Radom, szycie firan kędzierzyn, glutamina katowice, onlynails cennik, fluorokrzemian glinu